30. otázka: Svůj svět ovládám jen já sám/30.8.12/

30. otázka: Svůj svět ovládám jen já sám

 

Dotaz jedné čtenářky: Včera jsem dostala obrázek s textem: Svůj svět ovládám jen já sám. Můžete mi ten výrok nějak objasnit, prosím? Děkuji


zf

Slovo ,,svět“ je velmi obsáhlé, alespoň tak, jak se objevuje v PG. Můžeme ho chápat v tom nejširším slova smyslu jako vše stvořené, tedy celé stvoření, ale častěji se k němu hodí spíše celé hmotné stvoření. Můžeme jej však také chápat jako vesmír, tak, jak je lidmi pojímán. Ovšem ani jeden z těchto pojmů nemůžeme označit přívlastkem ,,můj“, tedy ,,můj svět..“ Co je tedy ,,můj svět“? Je to to, s čím jsem přímo spojen, to, co se mnou souvisí a je ne mně závislé. Tedy závislé na tom, jak to živím a udržuji při životě. Je to tedy především můj svět myšlenek, můj svět citů a samozřejmě viditelný můj svět činů. Když se vrátíme k té představě světa jako vesmíru, musíme si uvědomit, že každá planeta, ač vypadá samostatná, je také ovlivňována různými silami vesmíru. A tak je to i s tím ,,naším světem“, on je vskutku náš, protože jsme jej vytvořili, ale současně je spojen se světy jiných lidí ve smyslu zákonů stvoření, a to především zákona stejnorodosti. Já si tedy svůj svět skutečně vytvářím sám a nesu za to plnou odpovědnost, ale navíc, a to v citátu již není, se podílím ve spolupůsobení na těch dalších světech, což ovšem také znamená, že i do mého světa se snaží zasahovat jiní lidé. Je naší povinností, abychom, jak v pozemské, tak duševní rovině bojovali za to, abychom se nestali nechtěnými, nebo ještě hůře, chtěnými vládci světů jiných – tedy manipulovali jejich životy a jejich duše, nebo naopak se stali otroky těch, kdo chtějí manipulovat námi.


Reakce paní JP.:

Dobrý večer pane Fritz,
přečetla jsem si Vaši odpověď na poslední otázku. Protože jaksi „těžce snáším“, že celý lidský věk se táhne místo principu Lásky jen jedna válka za druhou v historii lidstva, tím zabíjení a nenávist, tak mne „koplo“ slovo ,,Bojovat“ v poslední větě. Spíš bych použila výraz usilovat, ale neberte to prosím jako moje slovíčkaření, protože k otázce jste se vyjádřil opět výborně, jen mi to prostě nesedělo, ale to nemá nic společného s Vaší dobrou odpovědí.


zf

Dobrý den přeji paní Potáčová. Váš postřeh se netýká jen slova ,,boj“, ale všech slov a pojmů, která chápeme jako ,,negativní“ a proto bych založil nové téma a v něm bych tyto pojmy více rozvedl. Děkuji za námět.

 

 • Kalendář příspěvků
  Květen 2024
  Po Út St Čt So Ne
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031